Aktualności

Nielegalny sharing sygnału telewizji kablowej

W dniach 22-24 października 2012 roku, przy współpracy funkcjonariuszy z KWP Szczecin oraz KPP Kołobrzeg prowadziliśmy działania mające na celu zatrzymanie osoby podejrzanej o udostępnianie sygnału telewizji kablowej czyli tzw. sharingu.

Pracownik operacyjny nawiązał kontakt z właścicielem punktu napraw. Człowiek ten oferował oferty 3 nadawców – w tym Cyfrowy Polsat, oraz telewizja N w cenie 30 zł za miesiąc.

Działał na zasadzie poleceń z imienia i nazwiska. Po wizycie w jego serwisie, ustaliliśmy adres pod którym miało by dojść do rzekomej instalacji, do której potrzebny był dekoder (najlepiej DreamBox, które oferował w cenie 1000 zł) oraz stały dostęp do internetu kablowego.

Gdy monter podjechał pod wskazany adres, wręczył pracownikowi dekoder, po czym został zatrzymany przez funkcjonariuszy, oraz przewieziony na przeszukanie serwisu.

Podczas przeszukania zostały znalezione różnego rodzaju dekodery. W trakcie przeszukania, przesłuchiwany zatrzymany ujawnił, że zajmował się tylko montażem instalacji i konfiguracją, a sygnał udostępniały po kontakcie telefonicznym z osobą trzecią.

W wyniku dalszych czynności, doszło do przeszukania kolejnego punktu. Zatrzymana została osoba, która przyznała się do pośrednictwa w zakładaniu kont na serwerze, oraz do udostępniania sygnału 60 odbiorcom na terenie Kołobrzegu (pobierał 50 zł za 3 platformy).

Kolejny dzień działań zaowocował poznaniem dwóch kolejnych osób współpracujących. Jeden z nich zbierał pieniądze od odbiorców i przekazywał je do dawcy (pobierał 30 zł, przekazywał 25 zł) oraz samodzielnie wykonywał instalacje. W jego mieszkaniu zabezpieczony został podłączony oraz działający sharingowy dekoder.

Drugi zatrzymany, zamieszkały pod Kołobrzegiem udostępniał sygnał za pośrednictwem serwera ukrytego w podłodze, w trakcie zatrzymania aktywnych było 150 z około 200 odbiorców, którym sygnał był udostępniany. Wedle ustaleń funkcjonariuszy, proceder ten trwał od ponad 2 lat.

Zaufali nam